W SPRAWACH NAGŁYCH, KONTAKT CAŁODOBOWY. ZADZWOŃ TERAZ: +48 887-807-007
Ustalenie ojcostwa to jeden z kluczowych elementów, który należy uregulować po narodzinach dziecka. Jest to nie tylko wymóg formalny, ale również krok mający istotne znaczenie dla praw dziecka, takie jak prawo do alimentów, obywatelstwa czy dziedziczenia. Jako adwokat w Łodzi specjalizująca się w sprawach o ustalenie ojcostwa w Łodzi, wyjaśniam, jakie są możliwe ścieżki prawne i co warto wiedzieć w praktyce.
Po narodzinach dziecka należy zgłosić fakt urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego. Akt urodzenia zawiera m.in. dane dziecka i jego rodziców, dlatego przed jego sporządzeniem konieczne jest ustalenie ojcostwa. W polskim prawie wyróżniamy trzy sposoby ustalenia ojcostwa:
domniemanie ojcostwa,
uznanie ojcostwa,
sądowe ustalenie ojcostwa.
Zgodnie z przepisami, jeśli dziecko urodzi się w trakcie trwania małżeństwa albo do 300 dni po jego ustaniu (np. rozwodzie), uznaje się, że ojcem dziecka jest mąż matki. Nie ma przy tym znaczenia, kto jest rzeczywistym biologicznym ojcem dziecka – w świetle prawa ojcem będzie wpisany mąż.
Jeżeli matka zawrze kolejne małżeństwo przed narodzinami dziecka, a dziecko urodzi się w ciągu 300 dni od ustania poprzedniego związku – przyjmuje się, że ojcem dziecka jest nowy mąż. Domniemanie to można jednak obalić tylko w sądzie, składając powództwo o zaprzeczenie ojcostwa.
W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy adwokata w zakresie ustalenia ojcostwa, który pomoże przygotować pozew i zebrać wymagane dowody.
Jeśli nie obowiązuje domniemanie ojcostwa, ojcostwo można ustalić poprzez uznanie. W tym celu mężczyzna, który uważa się za ojca dziecka, składa przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego stosowne oświadczenie, które następnie musi zostać potwierdzone przez matkę dziecka (w ciągu 3 miesięcy). Takie uznanie może również nastąpić przed narodzinami dziecka.
Jeśli uznanie nie jest możliwe z przyczyn proceduralnych lub występują wątpliwości co do pochodzenia dziecka, kierownik USC może odmówić przyjęcia oświadczenia. W takiej sytuacji można udać się do sądu opiekuńczego lub do polskiego konsula, jeśli rodzice przebywają za granicą.
Uwaga – uznanie ojcostwa jest możliwe tylko do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.
W przypadku wątpliwości, czy uznanie ojcostwa będzie skuteczne, warto skonsultować się z kancelarią adwokacką w Łodzi, która oceni sytuację prawną i wskaże najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Jeśli ojciec dziecka nie chce dobrowolnie uznać ojcostwa lub istnieją inne spory między rodzicami – konieczne może być sądowe ustalenie ojcostwa. Takie postępowanie wszczyna się na wniosek matki dziecka, samego dziecka, a w niektórych przypadkach także prokuratora lub kuratora.
Sąd, opierając się m.in. na badaniach DNA, wydaje orzeczenie ustalające, kto jest ojcem dziecka. Tego typu sprawy wymagają precyzyjnej argumentacji i często emocjonalnego zaangażowania, dlatego warto zapewnić sobie pomoc adwokata w zakresie ustalenia ojcostwa już na wstępnym etapie.
Jako adwokat w Łodzi, oferuję kompleksową pomoc prawną dla mieszkańców Łodzi i okolic w sprawach rodzinnych, w tym w szczególności w sprawach o ustalenie ojcostwa w Łodzi. Moja kancelaria adwokacka zapewnia nie tylko przygotowanie dokumentów i reprezentację przed sądem, ale także realne wsparcie w trudnych, często delikatnych sytuacjach życiowych.
Jeśli potrzebujesz pomocy – skontaktuj się ze mną. Zadbaj o swoje prawa i dobro dziecka z pomocą doświadczonego prawnika.
Adwokat Łódź - jak trafić do kancelarii:
Kancelaria czynna:
Od poniedziałku do piątku
W godzinach od 8:00 do 20:00
W sprawach nagłych kontakt całodobowy.
STRONA STWORZONA PRZEZ MAŁE STUDIO