Blog

W SPRAWACH NAGŁYCH, KONTAKT CAŁODOBOWY. ZADZWOŃ TERAZ: +48 887-807-007

zobacz  inne  wpisy:

Stwierdzenie nabycia spadku

Sprawa o stwierdzenie nabycia spadku jest rodzajem postępowania nieprocesowego z zakresu prawa cywilnego, spadkowego. Niewątpliwie jest to najczęstszy rodzaj spraw z jakimi przychodzi się mierzyć przeciętnemu obywatelowi.

Najważniejszym celem sprawy o stwierdzenie nabycia spadku jest ustalenie osoby spadkobiercy po zmarłym spadkodawcy, a także ustalenie jaki będzie mu przysługiwał udział w spadku. Zgodnie z polskim prawem spadkowym, spadkobiercą możemy zostać w skutek dziedziczenia ustawowego albo testamentowego. Dziedziczenie ustawowe wynika wprost z ustawy Kodeks cywilny, który przewiduje, iż w pierwszej kolejności do spadku są powołani z ustawy zstępni (dzieci) spadkodawcy oraz jego małżonek. Wówczas ich udziały są względem siebie równe. Warto pamiętać, że część jaka będzie przypadać małżonkowi nie może być mniejsza niż ¼ całości spadku.

Co, jeśli dana osoba nie dożyła otwarcia spadku?

Otóż przyjmuje się, że udział spadkowy tej osoby przechodzi na jego zstępnych (dzieci),również w częściach równych.

Co, jeśli spadkodawca nie pozostawił po sobie dzieci?

W takim wypadku do spadku jest powołany małżonek spadkodawcy oraz rodzice zmarłego.Wówczas małżonek otrzymuje udział w wysokości ½ całości spadku, a każdy z rodziców zmarłego udział w wysokości 1/4.

Co natomiast, jeśli rodzice spadkodawcy nie dożyli otwarcia spadku?

Wówczas przyjmuje się, że udział jaki przypadałby rodzicowi, przypada kolejno rodzeństwu spadkodawcy, również w częściach równych.

A co, jeśli rodzeństwo spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku?

Jeśli rodzeństwo spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, a którykolwiek z nich pozostawił swojego zstępnego (dziecko), to taki udział spadkowy, który przypadałby rodzeństwu spadkodawcy, przechodzi na zstępnego (dziecko) rodzeństwa spadkodawcy.

Co, jeśli spadkodawca nie pozostawił po sobie dzieci, a małżonek, rodzice, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa spadkodawcy nie dożyli otwarcia spadku?

Wobec braku wyżej wskazanego grona bliskich, cały spadek przypadać będzie dziadkom spadkodawcy, którzy będą dziedziczyć w częściach równych.

Co istotne, w przypadku braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu.

Po ustaleniu kto potencjalnie może zostać spadkobiercą warto ustalić, kto może wystąpić z żądaniem stwierdzenia nabycia spadku. Zgodnie z procedurą cywilną, każdy kto posiada interes prawny może wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku.

Czym jest interes prawny?

Najprościej ujmując, interes prawny to taki stan, kiedy rozstrzygnięcie w konkretnej sprawie ma choćby pośredni wpływ na naszą sytuację prawną. Wobec czego, jeśli ustalenie spadkobiercy ma wpływ na naszą sytuację, bowiem przykładowo, jesteśmy wierzycielami zmarłego spadkodawcy to posiadamy uzasadniony interes prawny w zainicjowaniu takiego postępowania, ponieważ chcemy odzyskać swoje pieniądze. Natomiast jedynym sposobem na to jest ustalenie, kto wstąpi w prawa i obowiązki zmarłego spadkodawcy.

Istotnym jest również to, gdzie należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Wniosek powinien być skierowany do sądu rejonowego, w okręgu którego spadkodawca miał swoje ostatnie miejsce zwykłego pobytu. Co, jeśli spadkodawca nie miał takiego miejsca pobytu albo nie jesteśmy w stanie takie ustalić? Otóż wtedy zainteresowany może wytoczyć taką sprawę przed sądem, w okręgu którego znajduje się majątek spadkowy spadkodawcy lub jego część.

Jaki jest koszt złożenia takiego wniosku? Zainicjowanie sprawy o stwierdzenie nabycia spadku kosztuje 100 złotych. Jednakże, trzeba również pamiętać, że sąd spadku będzie od nas żądał uiszczenia dodatkowej opłaty w kwocie 5 złotych, tytułem wpisu do Rejestru Spadkowego.

Na koniec, warto pamiętać, że rozstrzygnięcie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, nie jest tożsame z podziałem masy spadkowej lub przyznaniem jakichkolwiek składników majątkowych, któremukolwiek ze spadkobierców.

Stwierdzenie nabycia spadku jest tzw. pierwszym krokiem dla uporządkowania stanu prawnego i majątkowego po zmarłym spadkodawcy.

16 lutego 2024

Adwokat Łódź - jak trafić do kancelarii:

SZUKASZ POMOCY PRAWNEJ?
ZADZWOŃ LUB NAPISZ!

ul. Seweryna Sterlinga 27/29 lok.207
90-212 Łódź

kancelaria@adwokatgarczynska.pl

Adwokat Paulina Garczyńska
+48 887 807 007

Imię:
Nazwisko:
Twój e-mail:
Twój numer telefonu:
Treść wiadomości:
Zapoznałem/am się z polityką prywatności
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Kancelaria czynna:
Od poniedziałku do piątku
W godzinach od 8:00 do 20:00
W sprawach nagłych kontakt całodobowy.

ZNAJDZIESZ MNIE:

STRONA STWORZONA PRZEZ MAŁE STUDIO